Шкіряні меблі, як і будь-який інший предмет інтер’єру, згодом зношуються. У місцях найактивнішої експлуатації з’являються потертості, тріщини, подряпини і навіть розриви шкіряного шару. Особливо, якщо постаралися діти чи Ваші домашні улюбленці. Що ж найкраще зробити у такому разі?
Частенько наші клієнти запитують про ефективність рідкої шкіри для реставрації шкіряних меблів. Так, дійсно, ринок пропонує велику кількість засобів, які зазвичай називають «рідкою шкірою».
Звичайно ж, немає нічого соромного в спробі вирішити питання зараз, швидко і дешево, а також постаратися відремонтувати меблі самостійно за допомогою рідкої шкіри. Якщо слідувати логіці інструкції із застосування більшості засобів, це займе небагато часу: просто, легко, недорого, і не потрібно кудись везти меблі для їхньої реставрації чи перетяжки. Так думають багато хто, проте на практиці все не так просто.
Існує велика різноманітність видів натуральної шкіри. Найвідоміші з яких можна назвати наступні: гладка шкіра, замша, нубук, наппа. Крім цих видів шкіри, які, як то кажуть, «на слуху» у багатьох, існує багато інших різновидів. Наприклад, анілінова шкіра, напіванілінова, фарбована, байкаст (ПУ-шкіра), пігментована шкіра, пулап-шкіра та багато інших. Деякі використовуються у меблевому виробництві, інші – у текстильній, галантерейній чи взуттєвій промисловості. Якщо Вам цікаво, яка шкіра існує, яким чином вона виходить і де використовується – ласкаво просимо до нашої статті «Види натуральної шкіри».

Незважаючи на різноманіття типів та видів шкіри, виробники «рідкої шкіри» чомусь пропонують універсальні засоби, які мають, за ідеєю, підходити до всіх існуючих типів шкіри. Теоретично – повинні, але практично цього, звісно, немає. Щоб було зрозуміліше, можна провести паралель між натуральною шкірою та косметикою. Вона буває різноманітною: догляд за шкірою обличчя, рук, тіла, ніг і т.д. Для кожного типу шкіри існує свій тип косметики, який ще й поділяється на засоби догляду за нормальною шкірою, сухою, жирною, пігментованою, віковою, чутливою і т.д. Список можна продовжувати і далі, але головну суть Ви вже упіймали. Не може існувати одного унікального універсального виду «рідкої шкіри» для догляду за всім і відразу.
Найчастіше попит має ремонт шкіряних виробів рідкою шкірою, до яких не належать меблі. Наприклад, взуття, сумки, верхній одяг. Саме для взуття спочатку і було придумано реставрацію рідкою шкірою, але ніяк не для крісел та диванів.
Якщо Ви все ж таки зважилися самостійно провести легкі реставраційні роботи свого шкіряного дивана або крісла, то для початку необхідно визначити вид натуральної шкіри, з якого виготовлені Ваші меблі. Потім уточнити, а чи піддається вона взагалі фарбуванню, чи краще не ризикувати і самостійно навіть не намагатися відновити свій предмет інтер’єру. А відразу ж звернутися до нашої меблевої майстерні для перетяжки шкіряних меблів.
Наприклад, анілінову та напіванілінову шкіру фарбувати взагалі не можна, тут допускається лише використання барвних просочень та бальзамів. Натуральну замшу можна фарбувати за допомогою напилення флокатором при постійній напрузі 220 Вт. Нубук не піддається реставрації взагалі. Тільки заміна зношених частин.
У домашніх умовах Ви, можливо, зможете відрізнити нубук від замші, а замшу – від шкіри, але визначити, якого саме виду шкіра з першого погляду не завжди зможе навіть досвідчений мебляр.
Тому універсальної «рідкої шкіри» не буває, а за допомогою «рідкої шкіри» якщо і можна щось відремонтувати, то лише фарбовану шкіру, байкаст або екошкіру. Але тут є нюанс… Виробники «рідкої шкіри» не дають взагалі жодних гарантій, як поводитиметься їхній продукт на шкірозаміннику. Хоча це – половина всіх м’яких меблів і 95% салонів автомобілів. Тому багато коштів просто не підходять для екошкіри.
В результаті самостійного ремонту Ви можете отримати виріб з явно вираженими місцями обробки рідкою шкірою. І замість стильного шкіряного дивана шляхетного кремового кольору Ви станете володарем плямистого щось, що лише віддалено нагадує початковий диван.

Якщо Вам нічого не варто вийти «у світ» у зашитому на видному місці одязі, а замість покупки нового взуття Ви волієте зафарбовувати взуття фарбою – в цьому випадку «рідка шкіра» стане Вашим найкращим другом і Ви можете сміливо здійснювати ремонт дивана рідкою шкірою самостійно.
Ця стаття розкриє різні нюанси використання рідкої шкіри для реставрації шкіряних меблів, про які Ви, напевно, не здогадувалися. І ми сподіваємося, вона допоможе Вам прийняти правильне рішення, а чи потрібен насправді ремонт шкіряних меблів рідкою шкірою.
Що таке рідка шкіра, навіщо застосовується і як виглядає?
Хто і коли вперше вигадав «рідку шкіру» – історія замовчує. Однак зараз на ринку існує великий вибір коштів даної категорії та пропонують їх як всесвітньо відомі виробники, так і невеликі регіональні взуттєві та галантерейні компанії. При цьому практично всі заявляють про універсальність пропонованих ними засобів. Тобто і сумку, і куртку, і туфлі, і диван можна відновити тим самим засобом. Але ми про це вже писали вище. Результат може бути непередбачуваним.

З чого зроблена «рідка шкіра»?
Рідка шкіра є полімерною сумішшю, до складу якої входять клейова основа, різні мінеральні добавки, спирт, вода, пігмент, що фарбує. Тобто. за фактом, «рідка шкіра» (в якій немає абсолютно нічого від самої шкіри) – це моторошний коктейль із фарби, клею, води та віддаленої подоби герметика.
Ринок пропонує засоби, що відновлюють шкіру, різної консистенції – наприклад, пасти, крем-фарби, спреї. Кожен із перерахованих типів підходить для вирішення якогось свого питання. Наприклад, спрей з натяжкою можна назвати «рідкою шкірою», хоча такі написи зустрічаються на тюбиках спрею. Найчастіше це звичайна фарба для шкіри, завданням якої є лише оновлення кольору. І не більше.
Крем-фарби – це вже ближча консистенція до «рідкої шкіри», і окрім оновлення кольору вони можуть приховати потертості та дрібні подряпини. Та ось ми підійшли до пасти. Саме цей тип можна вважати класичною «рідкою шкірою» і саме з її допомогою можна спробувати здійснити ремонт шкіряних диванів рідкою шкірою.
Як діє рідка шкіра?
Якщо розібрати склад «рідкої шкіри», то вона повинна скріпити пошкоджені волокна шкіри або основу екошкіри, жалюгідна подоба герметика зобов’язана заповнити порожнечу в глибоких тріщинах і витримати після цього тисячі згинань. За допомогою фарбуючих пігментів має відбутися фарбування пошкодженого місця і при цьому потрібно потрапити в колір самого виробу.

Використання рідкої шкіри має три основні проблеми:
- Підібрати колір.
- Відвалиться фарба.
- Відновлювана частина виділяється
Проблема №1. Як би Ви не намагалися, але підібрати ідеальний колір, що 100% збігається по відтінку з кольором меблів, Вам навряд чи вдасться. Ви знали, що білий колір має 26 відтінків? 26! А щоб прийти до глибокого шоколадного кольору, потрібно змішати чорний, білий, зелений, коричневий, жовтий, маджента… І все це у певних пропорціях. Та ще й розбавити цю суміш необхідною кількістю матуючої речовини. Бо один і той самий колір може бути як глянцевим, так і матовим. А сама меблева шкіра або екошкіра, до якої Ви хочете підібратися з реставраційними планами, крім кольору ще й має певну текстуру. І може бути трохи перламутровою.
І навіть якщо колір суміші вийшов візуально схожим на колір шкіри, яку Ви плануєте відновити, то при нанесенні «рідкої шкіри» Ви можете перестаратися з її кількістю.
Уявляєте, скільки нюансів? Які потрібно врахувати, щоби результат Вас задовільнив.
Проблема №2.
Меблі для відновлення рідкою шкірою потрібно попередньо підготувати. Як мінімум – знежирити та дочекатися повного висихання. Як максимум – прибрати з пошкодженого місця все, що воно накопичило за довгі роки експлуатації: бруд, жир, піт та багато іншого. Це можна зробити за допомогою спеціального засоба, який Ви не знайдете в стандартних наборах для самостійного фарбування рідкою шкірою.
Під час фарбування необхідно використовувати спеціальний закріплювач. Це такий особливий склад, який втручають у фарбу перед її нанесенням на поверхню меблів. Його мета – посилити адгезію (тобто зчеплення поверхонь різнорідних тіл). По-простому, закріплювач повинен виконати роль ґрунтовки.
Якщо ж не знежирити і не додати закріплювач – у 99% рідка шкіра рано чи пізно відвалиться.
Проблема №3.
Припустимо, Вас влаштувала фарба, яка відрізняється на пару тонів від кольору самих меблів. Та й Бог з нею. Але тепер цю масу потрібно нанести на верхній шар шкіри. Можна використовувати вушні палички, зубочистку, шматок губки для миття посуду, художні пензлі, шприц із голкою – список можна продовжувати й надалі, адже політ людської фантазії безмежний.
Однак жодним із перерахованих інструментів Вам не вдасться досягти потрібної товщини в 200-400 мікрон. Мінімум – це 800-1000 мікрон, а це дуже товсто та помітно.
Процес ремонту та реставрації шкіряних меблів рідкою шкірою
Як відремонтувати диван рідкою шкірою? Нижче наведено основні етапи роботи з «рідкою шкірою». Усі вони підходять лише для реставрації меблів із натуральної шкіри!
Чищення
Отже, першим етапом використання «рідкої шкіри» є чистка та знежирення поверхні. Найкраще очистити весь виріб (якщо йдеться про сидіння крісла, то потрібно чистити сидіння цілком). Очистити потрібно щонайменше по 20 см у кожну сторону від того місця, яке Ви зібралися відновлювати. Крім поту та бруду через тривалий процес експлуатації, та ще й під впливом УФ-променів, шкіра змінює свій колір і насиченість, вигоряє, протирається. Тому краще максимально все очистити і задуми вже обробити цю ділянку «рідкою шкірою».

Чищення найкраще проводити не фейрі, ванішем або іншими побутовими рідинами, а спеціальними засобами для очищення шкіряних меблів. Або хоча б засобами для чищення шкіряних автосалонів.
Крім загального чищення, потрібно також видалити всі плями. Наприклад, плями кави чи солодкого чаю видаляються круговими рухами розчином горілки чи розбавленого нашатирю. Застарілий шоколад з натуральної шкіри можна прибрати м’якою ганчіркою, змоченою гліцерином. Губна помада добре видаляється розведеним спиртом, як і чорнило (їх також можна спробувати видалити розчином лимонної кислоти). Звичайно, найкраще придбати професійні засоби для очищення шкіряних меблів (вибрати їх Вам допоможе наша стаття ТОП-18 засіб для догляду за шкіряними меблями).
Після того, як поверхня очищена, її потрібно знежирити. Наприклад, розчином ацетону або спиртом. Якщо є можливість, спеціальним ґрунтом для шкіри.
Цей засіб використовують професійні меблярі, адже крім знежирення поверхні він забезпечить рівномірне нанесення фарби або рідкої шкіри, підвищить адгезію, пом’якшить саму шкіру і забезпечить необхідний блиск після фарбування.
Ремонт
Якщо оббивка Ваших шкіряних меблів просто потерлася, її можна не ремонтувати а одразу ж перейти до наступного етапу. Однак якщо на поверхні дивана чи крісла є подряпини, розриви чи порізи, їх обов’язково потрібно спочатку чимось заповнити. Наприклад, під глибокий поріз можна підкласти флізелін і через тканинну серветку пройтися гарячою праскою. Тут слід виявити максимальну акуратність, тому що при недостатньо високій температурі не станеться якісного склеювання флізеліну зі шкірою. Або, навпаки, можна перестаратися з високою температурою. В результаті шкіра змінить свій колір, і Ви отримаєте пляму. Також під впливом високих температур шкіра може стати ламкою, грубою та схильною до подальшої деформації.

У жодному разі не намагайтеся зшити поріз нитками, підклеїти прозорим лаком або, не дай Боже, використовувати клей типу «Момент» або супер-клей. Після таких експромтів до наступного етапу вже можна буде навіть не переходити. Відразу ж телефонуйте нам і домовляйтеся про перетяжку шкіряних меблів.
Підготовка
Необхідно відшліфувати оброблене місце наждачкою Р1200. В процесі шліфування не потрібно проявляти фанатизм, інакше обробляти «рідкою шкірою» Вам буде нічого. Акуратно знімаєте верхній шар фарби, потім можна трохи пройтися наждачкою Р2000 і Р3000, але це вже не обов’язково. Потім потрібно видалити пил і ще раз все добре знежирити.

Колеровка
Чесно кажучи, це дуже складний момент. Підготувати фарбу потрібного кольору не так уж і легко. Люди роками навчаються змішувати кольори для того, щоб тримати потрібний відтінок. Можна цілий трактат написати про кольори, відтінки та як їх отримати шляхом змішування базових кольорів. Припустимо, Ви таки впоралися і тримали потрібний відтінок. Тоді йдемо далі.
Фарбування

Ось ми і підійшли до етапу фарбування та вирівнювання. Навряд чи у Вас є фарбопульт або аерограф. Пензликом фарбувати буде занадто жирно, ватним диском або вушними паличками – з великою ймовірністю залишиться ворс. Пропонуємо використовувати шматок поролону. Звичайно, чистого і щільного. Або можна відрізати шматок від кухонної губки для миття посуду. Куточок губки макаємо в засіб і наносимо на ділянку, що відновлюється. В те саме місце краще по два рази «не тикати». Вашим завданням на цьому етапі є тонування, а не фарбування. Є просвіти? Залишайте, зафарбуються наступним шаром.
Вирівнювання
Коли підсохне перший нанесений шар, потрібно ще раз відшліфувати наждачкою (можна тією ж, з пункту вище). Це допоможе позбавитися великих крапель, ворсу і шорсткості. Потім у свою фарбу від її загального обсягу потрібно додати 15-20% води, добре розмішати і обробити поверхню ще раз. І тут уже намагайтеся заповнити всі пропуски та порожнечі, щоб уникнути нанесення третього шару. Якщо все ж таки у Вас залишилися питання до власного фарбування, то знову злегка відшліфуйте і нанесіть ще один шар фарби.
Відновлення текстури.
“Рідка шкіра” – це засіб для самостійного дрібного ремонту. При цьому про відновлення текстури шкіри навіть не йдеться. Наприклад, можна відновити місце вздовж швів, невеликі порізи в непомітному місці дивана або потріскані куточки. Але якщо все ж таки Ви взяли на себе сміливість відновити більш значний шматок шкіряних меблів, то Вам однозначно знадобиться і відновлення її текстури. Інакше залишитеся з великою матовою гладкою плямою. Так, без подряпин і потертостей, але теж буде не дуже гарно виглядати.
Текстуру шкіри можна скопіювати двома етапами.
Етап №1. Берете олію, папір для випічки і силіконовий герметик. Нанесіть масло на непошкоджену ділянку меблів, де добре проглядається текстура шкіри. Потім потрібно видавити трохи герметика на масляну пляму, розтерти її шпателем товщиною 2 мм. Зверху накрийте результат своєї акуратної праці папером для випікання. Добре притисніть. Через 25-30 хвилин, коли герметик добре підсохне, у Вас на руках буде своєрідний штамп для подальшого текстурування.
Етап №2. Після нанесення останнього шару фарби на пошкоджені меблі одразу притискайте до цього місця отриману матрицю, при цьому намагайтеся зберегти напрям малюнку шкіри.
Усе. Результат Ви зможете оцінити відразу після висихання.
Звертаємо Вашу увагу на те, що якщо Ваші шкіряні меблі мають глянсовий або перламутровий відтінок, а «рідка шкіра» – матова, то результат Вас точно не влаштує. Оброблена ділянка, нехай навіть і дуже ретельно, грамотно та акуратно, все одно виділятиметься на готовому виробі. Тому обов’язково підбирайте рідку шкіру з урахуванням особливостей меблів.
Просочення.
Заключним етапом є просочення шкіряних меблів спеціальними доглядовими засобами або бальзамами. Це додасть шкірі м’якість, що важливо після всіх випробувань, які дісталися Ваших меблів у процесі відновлювальних робіт. Вибрати засіб Вам допоможе наша стаття ТОП-18 засобів для догляду за шкіряними меблями.

Загальні рекомендації при роботі з рідкою шкірою:
- Усі роботи з відновлення меблів рекомендується здійснювати в рукавичках у великому добре провітрюваному приміщенні.
- Оптимальною температурою в приміщенні є 18-25 ° С і вологість трохи більше 80%. При високій вологості час висихання меблів може збільшитись.
- У приміщенні не повинно бути пилу, а реставрація меблів рідкою шкірою повинна здійснюватись поряд з витяжкою.
- Не залишайте відкритим упаковку з рідкою шкірою довше, ніж на 25-30 хвилин, інакше вона може підсохнути і частково втратити свої властивості.
- Для того, щоб очистити меблі від «рідкої шкіри» до її висихання, можна скористатися вологою серветкою. Після її висихання – лише за допомогою спирту чи інших професійних засобів. Але після подібних маніпуляцій Ваші меблі вже не будуть виглядати так, як до нанесення рідкої шкіри. Адже під час таких процедур стирається і верхній «рідний» шар фарби з меблів.
- Якщо шкіряні меблі вже були пофарбовані, і Ви повторно піддаєте її впливу «рідкої шкіри», спочатку необхідно позбавитися попереднього забарвленого шару. А також бути впевненим у тому, що на поверхні ділянок, які Ви відновлюватимете, не залишилося силікону, гліцерину, масел та інших залишків доглядової косметики за шкірою.
- Якщо Ви самостійно робите колеровку фарби, то це потрібно робити не менше ніж за 60 хвилин до самого процесу фарбування виробу. Фарбуючий пігмент повинен поступово розійтися по всьому складу. Перед його нанесенням добре розмішайте отриману суміш.
- Якщо барвна емульсія вийшла занадто в’язкою, її можна розбавити водою – але не більше ніж на 5% від обсягу засобу.
Навіщо потрібна рідка шкіра?
Отже, підіб’ємо підсумки всьому вищенаписаному. Коли ж можна скористатися «рідкою шкірою», а коли краще й не починати? Можна використовувати «рідку шкіру», якщо Ви відповісте ствердно мінімум на 2 питання з наступних:
- Меблі чорного кольору та жодного іншого?
- Пошкоджено місце не дуже кидається в очі?
- Ви впевнені, що Ваші меблі з фарбованої шкіри чи байкасту?
- Вам не важливо якість того, що вийде в результаті домашніх експериментів? Аби не так, як зараз…
- Вам потрібно відновити невелику поверхню Ваших шкіряних меблів?
Відповіді на приватні питання про рідку шкіру від компанії Remstyl
Ви працюєте з «рідкою шкірою»?
Наша компанія працює якісно та з гарантією, тому ми уникаємо тимчасових рішень проблем, які дає «рідка шкіра».
Як мені здійснити ремонт шкіряного дивана рідкою шкірою?
Ремонт – це цілий комплекс робіт із відновлення працездатності, функціональності та зовнішнього вигляду виробу. Один маленький тюбик «рідкої шкіри» не може вирішити всі ці проблеми. Якщо Ви думаєте, що ремонт меблів рідкою шкірою – це просто (намазав пошкоджене місце чарівним засобом і все), то Ви дуже помиляєтесь. І ми рекомендуємо уважно перечитати нашу статтю ще раз.
Навіщо потрібна рідка шкіра? У двох словах…
Якщо коротко – “рідка шкіра” призначена для легкого косметичного ремонту шкіряних виробів.
Скільки часу сохне рідка шкіра?
Якісна рідка шкіра підсихає протягом 30 хвилин, полімеризація відбувається через кілька годин, а акуратно використовувати відреставровані меблі можна не раніше ніж через 24 години.
Ремонт меблів рідкою шкірою можливий для будь-яких матеріалів?
Виробники рідкої шкіри заявляють, що практично для всіх. Але ми рекомендуємо тренуватися лише на меблевих виробах із гладкої шкіри з мінімальною текстурою. У жодному разі не використовуйте цей засіб для відновлення шкіри дивана з натуральної замші, нубуку, лакованої або анілінової шкіри. Багато автолюбителів вже пройшли шлях відновлення керма з екошкіри або автокрісел зі штучної шкіри і навіть задоволені результатом. Але як поведеться отриманий Вами засіб на Ваших виробах – тут спрогнозувати складно. Стійкість засобу на синтетиці однозначно буде нижчою, ніж на натуральному шкіряному покритті.
Як мені підібрати ідеальний колір рідкої шкіри для мого виробу?
Давайте будемо з Вами відвертими: а ніяк. Самостійно Вам навряд чи це вдасться, за винятком, коли йдеться про чорні шкіряні меблі. Всі інші випадки вимагають тривалої практики та підбору кольору, що наноситься невеликою кількістю на задню частину меблів, і через деякий час після висихання Ви зможете оцінити отриманий результат.
Я наніс «рідку шкіру» занадто товстим шаром, «не гарно вийшло», «капнуло не туди, куди потрібно»…
Чим можна відтерти рідку шкіру? Відразу після нанесення її ще можна прибрати змоченою м’якою водою ганчірочкою. Але після висихання доведеться звернутися за допомогою знежирювача або інших розчинників. А скільки слідів невдалого застосування «рідкої шкіри» ми бачили на меблях перед тим, як її перетягнути.
Як надовго мені допоможе реставрація дивана рідкою шкірою?
Застосування «рідкої шкіри» ремонтом можна назвати дуже умовним і ефект від такого “ремонту” буде тимчасовим. Ви самі повинні розуміти, що якщо шкіряні меблі пошкоджені, то ніякий засіб не доведе їх до нового стану, а тим більше не відновить. Тільки “залатає” на деякий час. І все. Але вирішувати у будь-якому випадку Вам.